Przejdź do głównej zawartości

Kleszcze

 Witajcie 

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat, który myślę jest dość aktualny teraz a mianowicie opowiedzmy sobie o kleszczach. 

Kleszcze należą do rodziny pajęczaków. W naszym kraju najczęściej spotyka się kleszcza pospolitego oraz kleszcza łąkowego. Są wielożywicielowe i mogą atakować różne gatunki zwierząt dzikich i domowych jak i człowieka. Kleszcze są ślepe lecz potrafią za pomocą doskonale rozwiniętego węchu wyczuć swojego potencjalnego żywiciela.

                                   źródło: https://doggiestyle.pl/wp-content/uploads/2018/08/ff-1024x421-e1537341176661.png

W obecnej porze roku można spotkać je praktycznie wszędzie: na wierzchołkach traw, krzewach i zaroślach. 

Czy ugryzienie kleszcza jest groźne?

W miejscu ugryzienia powstaje niewielkie zapalenie skóry, które rośnie z upływem czasu żerowania. Nieprawidłowe usunięcie kleszcza może być równoznaczne z infekcją w danym miejscu a nawet do ropnego zapalenia skóry. Reakcja alergiczna na ślinę kleszczy przy dużej inwazji niesie za sobą poważne ryzyko. Jednak najgroźniejsze są choroby które przenoszą te pajęczaki, np. borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Jak chronić się przed kleszczami?

1. Unikaj, bądź bardzo ostrożny będąc w wysokiej trawie.

2. Noś ubrania z długim rękawem.

3. Wybieraj jasne ubrania. (Kleszcze są na nich bardziej dostrzegane)

4. Nakładaj na skórę środki odstraszające insekty.

5. Obejrzyj całe ciało w poszukiwaniu kleszczy po powrocie z łona natury.

6. Zaszczep się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Jeśli mówimy o sobie i sposobach jakimi możemy się zabezpieczyć lub uniknąć spotkania z kleszczami, warto też wspomnieć o zabezpieczeniu naszych pupili bo one również są bardzo narażone na spotkanie z tymi pajęczakami. Zwierzęta są członkami naszych rodzin i warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Do tradycyjnych sposobów zabezpieczenia naszych czworonogów przed kleszczami należą, krople, spraye lub obroże. Istnieją również tabletki które wydzielają substancję odstraszające kleszcze więc nawet kiedy nasz pies złapie kleszcza on przed te właśnie substancje wysychają. Z doświadczenia wiem, że tabletki są dobre i nie szkodzą w żaden sposób naszym pupilom. W domu mam psa, który kocha pobyt na działce i spacery więc jego bezpieczeństwo jest dla mnie szczególnie ważne i korzystamy z tabletek, które w naszym przypadku się sprawdzają. Mam również kota który, mimo że jest niewychodzący, może zostać zarażony od psa, więc w jego przypadku używamy kropli. 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dziennik refleksji i troszkę o mnie

  Witam wszystkich ! Na początku swojego bloga chciałabym zacząć od napisania kilku słów o sobie. A więc mam na imię Martyna i jestem studentką drugiego roku studiów o kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie. Są to moje pierwsze studia, na które nie poszłam od razu po napisaniu matury. Chciałam zrobić roczną przerwę, by zastanowić się i mieć stu procentową pewność, co bym chciała robić i w jakim kierunku się dalej kształcić. Pierwotnie miałam plan iść na ratownictwo medyczne, później na bezpieczeństwo narodowe, a w między czasie myślałam o kryminalistyce. Ostatecznie   wybór padł na pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną, jest to dość duża przepaść z tego w jaki kierunek/kierunki chciałam iść, a w jakim poszłam. Koniec końców przerwa potrwała dwa lata, ale uważam że kierunek jaki wybrałam jest dla mnie idealny. Na przedmiocie jakim jest edukacja społeczno-przyrodnicza dostaliśmy możliwość wyboru co do tego za co dostan

Tulipany

 Dzisiaj chciałabym napisać o kwiatach, a dokładnie tulipanach. Zacznijmy od początku tulipany zaczęto uprawiać już w starożytnej Persji. Do Europy Zachodniej zostały sprowadzone 1554r. przez ambasadora Imperium Osmańskiego na dworze Ferdynanda I. Jednak nie są to potwierdzone dane. Pewnym jest to, że tzw. Clusjus w 1573r. uprawiał je w ogrodzie botanicznym w Wiedniu, a w 1594r. sprowadził je do ogrodu botanicznego w Holandii. To właśnie ten rok jest uważany za początek rozwoju przemysłu tych właśnie kwiatów w Holandii. Tulipan jest rodzajem roślin cebulowych i należy do rodziny liliowatych. Opisując ten kwiat możemy powiedzieć tak: łodyga - sztywna, prosta, gładka lub owłosiona tylko u kilku gatunków i odmian jest rozgałęziona i wtedy tworzy kilka kwiatów. liście - Bezogonkowe, szerokie (jajowate lub eliptyczne, albo równowąskie - lancetowate). owoce - trójdzielne i trójkomorowe torebki, w których może znajdować się 100 nasion. część podziemna - jednoroczna cebula o jajowatym kształci