Przejdź do głównej zawartości

W 80 dni dookoła świata

Długo zastanawiałam się czy opisać temat który chciałabym dzisiaj poruszyć. Moje niezdecydowanie wynikało z tego, że nie byłam pewna czy temat będzie odpowiadał, ale po namyśle stwierdziłam, że nawet jeśli temat tego wpisu będzie troszkę nietrafiony jest wart uwagi. Także dzisiaj nie będzie o pszczołach, kleszczach czy rodzajach kwiatów tylko o młodym człowieku, który zrealizował projekt podróżowania przez 80 dni bez przerwy. Posiada on kanał na YouTube na którym dokumentował swoją przeprawę. Przyznam, że oglądałam to z takim zaciekawieniem i wyczekiwaniem na kolejny odcinek żeby zobaczyć i dowiedzieć się jakie przygody towarzyszyły mu w danym czasie i jaką kulturę teraz nam przedstawi. Odcinki nie służą tylko rozrywce chociaż w dużej mierzę występuję tutaj dużo wstawek humorystycznych, ale też edukują. Pokazują kulturę, religię, zachowania i przyzwyczajenia jakie panują w odwiedzonych przez niego krajach. Przez ten czas odwiedził on między innymi: Arabię Saudyjską, Afrykę, Azję, Indie, Indonezję czy Nową Zelandię. Pokazując przy tym jak wygląda dany kraj że tak to ujmę od kuchni nie z hotelu, tylko od strony osób mieszkających tam na co dzień. Dużo rozmów z lokalsami, nawet mieszkanie u nich dało inne światło na pewne kultury i religię. Zwiedzanie ciekawych i zabytkowych miejsc pokazuje piękno danego kraju. Z całej wyprawy zapamiętałam najbardziej trzy momenty. 

https://dywanik.pl/_next/image?url=https%3A%2F%2Fdywanik-prod.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2F3363%2FvT5D2ktoMGmccFm91bubfM10zzaVpy-metaWnJ6dXQgZWtyYW51IDIwMjMtMDUtMDQgMjAyOTMwLnBuZw%3D%3D-.png&w=3840&q=75 

Pierwszy. Afryka, kraj ciekawy, pełen dzikich, pięknych jak i niebezpiecznych zwierząt. Zasady jakimi kierują się tam ludzie w zależności od regionu w jakim się znajdujemy różnią się diametralnie od siebie jak i od tego z czym my mamy do czynienia na co dzień. Dzikie safari, biwak w dziczy, region gdzie uprawiana jest ziemia można powiedzieć w pionie i ludzie przez brak innej możliwości muszą tam ciężko pracować. Kontynuując, wyprawa którą odbył, by zobaczyć małpy i goryle w ich naturalnych środowisku była bardzo fascynująca. 

                                                  https://planetescape.pl/blog//app/uploads/2017/05/Park-Narodowy-Tsavo-i-Ambroseli-banner.jpg

Afrykańska ciekawostka!Woda którą spłukujemy nie kręci się w jedną stronę i nigdy bym nie pomyślała, że w zależności od stron świata będzie to miało znaczenie. Na północy kręci się zgodnie ze wskazówkami zegara, na południu w stronę odwrotną, a na równiku woda nie kręci się w ogóle. 

Drugi. Slamsy Indie, było to coś co wstrząsnęło mną do reszty. Wiedziałam, że jest coś takiego i nie jest to miejsce w którym powinni żyć ludzie bo warunki tam panujące są zatrważające. Ciężko było patrzeć jak ludzie żyją w warunkach o których my nie mamy wyobrażenia. Widok tego i zobaczenie tego od środka pokazało mi jak wiele mamy i jak czasami tego nie doceniamy i gonimy za rzeczami materialnymi i niepotrzebnymi. Nie przyjemne było też patrzenie na widok z lotu ptaka gdzie widać z jednak strony blaszane, rozlatujące się domy, a z drugiej piękne, nowoczesne wysokie budynki. Daje to do myślenia. 

                                                                           https://kolemsietoczy.pl/wp-content/uploads/2017/02/Slums-dharavi.jpg
 

Trzeci. Nowa Zelandia. Piękny kraj o którym słyszałam, ale widoki jakie można tam zastać na każdym kroku to zapierające dech w piersiach chwile, które kiedyś chciałabym doświadczyć.

        https://www.addicted-to-passion.com/wp-content/themes/yootheme/cache/NowaZelandia-c715274d.jpeg
                                          https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSsGQE8_pcW-iMIwGbJ4QeFKRNkY-EDMbARzA&usqp=CAU

Oczywiście z wyjątkiem dobrych chwil, które pozostaną w miłych wspomnieniach trafiły się też chwilę w których pojawiło się zmęczenie przez intensywny tryb życia, tęsknota za rodziną, zgubienie karty a raczej kart i kilka nieprzyjemnych sytuacji. To nie zepsuło wyprawy dla oglądających jak i pewnie Dla samego podróżnika.

Kończąc mam nadzieję, że kogoś ten wpis zainteresuję i muszę przyznać szczerze, że pisało mi się go najszybciej i najprzyjemniej. Mogłabym napisać na ten temat jeszcze kolejne tyle tekstu, ale osoby które chciałyby się dowiedzieć więcej o poczynaniach Kuby bo tak się nazywa podróżnik, odsyłam do jego kanału na YT. 


Pozdrawiam 😊

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kleszcze

 Witajcie  Dzisiaj chciałabym poruszyć temat, który myślę jest dość aktualny teraz a mianowicie opowiedzmy sobie o kleszczach.  Kleszcze należą do rodziny pajęczaków. W naszym kraju najczęściej spotyka się kleszcza pospolitego oraz kleszcza łąkowego. Są wielożywicielowe i mogą atakować różne gatunki zwierząt dzikich i domowych jak i człowieka. Kleszcze są ślepe lecz potrafią za pomocą doskonale rozwiniętego węchu wyczuć swojego potencjalnego żywiciela.                                    źródło: https://doggiestyle.pl/wp-content/uploads/2018/08/ff-1024x421-e1537341176661.png W obecnej porze roku można spotkać je praktycznie wszędzie: na wierzchołkach traw, krzewach i zaroślach.  Czy ugryzienie kleszcza jest groźne? W miejscu ugryzienia powstaje niewielkie zapalenie skóry, które rośnie z upływem czasu żerowania. Nieprawidłowe usunięcie kleszcza może być równoznaczne z infekcją w danym miejscu a nawet do ropnego zapalenia skóry. Reakcja alergiczna na ślinę kleszczy przy dużej inwazji nies

Dziennik refleksji i troszkę o mnie

  Witam wszystkich ! Na początku swojego bloga chciałabym zacząć od napisania kilku słów o sobie. A więc mam na imię Martyna i jestem studentką drugiego roku studiów o kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie. Są to moje pierwsze studia, na które nie poszłam od razu po napisaniu matury. Chciałam zrobić roczną przerwę, by zastanowić się i mieć stu procentową pewność, co bym chciała robić i w jakim kierunku się dalej kształcić. Pierwotnie miałam plan iść na ratownictwo medyczne, później na bezpieczeństwo narodowe, a w między czasie myślałam o kryminalistyce. Ostatecznie   wybór padł na pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną, jest to dość duża przepaść z tego w jaki kierunek/kierunki chciałam iść, a w jakim poszłam. Koniec końców przerwa potrwała dwa lata, ale uważam że kierunek jaki wybrałam jest dla mnie idealny. Na przedmiocie jakim jest edukacja społeczno-przyrodnicza dostaliśmy możliwość wyboru co do tego za co dostan

Tulipany

 Dzisiaj chciałabym napisać o kwiatach, a dokładnie tulipanach. Zacznijmy od początku tulipany zaczęto uprawiać już w starożytnej Persji. Do Europy Zachodniej zostały sprowadzone 1554r. przez ambasadora Imperium Osmańskiego na dworze Ferdynanda I. Jednak nie są to potwierdzone dane. Pewnym jest to, że tzw. Clusjus w 1573r. uprawiał je w ogrodzie botanicznym w Wiedniu, a w 1594r. sprowadził je do ogrodu botanicznego w Holandii. To właśnie ten rok jest uważany za początek rozwoju przemysłu tych właśnie kwiatów w Holandii. Tulipan jest rodzajem roślin cebulowych i należy do rodziny liliowatych. Opisując ten kwiat możemy powiedzieć tak: łodyga - sztywna, prosta, gładka lub owłosiona tylko u kilku gatunków i odmian jest rozgałęziona i wtedy tworzy kilka kwiatów. liście - Bezogonkowe, szerokie (jajowate lub eliptyczne, albo równowąskie - lancetowate). owoce - trójdzielne i trójkomorowe torebki, w których może znajdować się 100 nasion. część podziemna - jednoroczna cebula o jajowatym kształci